Post

System MIPS w kasku rowerowym

Bezpieczeństwo na rowerze to najwyższy priorytet. Rośnie liczba rowerzystów, którzy są świadomi korzyści płynących z używania kasków. Producenci robią wszystko, aby ich produkty zapewniały najwyższy poziom ochrony. Do produkcji kasków wprowadzono technologię MIPS. To innowacyjne rozwiązanie znacznie zmniejsza ryzyko urazu mózgu, zwłaszcza w przypadku uderzeń pod kątem.

Co to jest MIPS?

MIPS, który czasami jest używany w odniesieniu do MIPS Brain Protection System, to skrót od Multidirectional Impact Protection System. Jest to wielokierunkowy ochraniacz mózgu, który jest stosowany podczas produkcji kasków rowerowych. Jest on zazwyczaj montowany pomiędzy wyściółką lub skorupą EPS jako dodatkowa warstwa wewnątrz kasku.

Technologia MIPS została stworzona w celu ochrony przed ruchem obrotowym przekazywanym do mózgu przez uderzenia pod kątem. Taką ochronę otrzymujemy w przypadku urazów doznanych podczas upadku na rowerze. Szwedzcy naukowcy i badacze medyczni stworzyli system MIPS. Ich celem była poprawa ochrony kasków. Swoje badania rozpoczęli w 1995 roku w Royal Institute of Technology w Sztokholmie. Badali biomechanikę urazów szyi i głowy. W końcu wpadli na pomysł technologii, która naśladuje system ochronny mózgu.

MIPS BPS został po raz pierwszy przetestowany na kasku w 2000 roku. Pierwsze publikacje z 2001 roku pokazały, że MIPS BPS znacząco zmniejsza przyspieszenie rotacyjne, dzięki czemu kaski są bezpieczniejsze. Rozważ zakup kasku z systemem MIPS jako opcję, gdy staniesz przed decyzją jaki kask kupić. Istnieją dwa sposoby sprawdzenia, czy produkt ma MIPS. Kask z technologią MIPS będzie miał żółte logo. Możemy również zajrzeć do wnętrza kasku, aby to zweryfikować.

Gumowe przekładki powinny zawieszać pierwszą warstwę najbliżej głowy i sprawiać, że będzie ona ruchoma. Wkładając ręce, powinniśmy być w stanie przesunąć całą "wyściółkę" o kilka milimetrów w każdą stronę. Jest ona cienka i lekka, waży od 25 do 45 g w zależności od modelu. Jest to zbyt mało, aby odczuć to podczas normalnego użytkowania. Jest też łatwa w czyszczeniu. Do odświeżenia wnętrza kasku wystarczy miękka szmatka i trochę ciepłej wody z mydłem.

Technologia MIPS może pasować do prawie każdego kasku. Inżynierowie MIPS Protection ściśle współpracują z największymi producentami, aby zapewnić, że system MIPS pasuje do oferowanych przez nich kasków. MIPS znajduje się wewnątrz kasku i nie wpływa na komfort, wentylację czy wygodę użytkownika. Kaski MIPS od zwykłych kasków odróżnia wyższy poziom bezpieczeństwa.

MIPS to zasada, na której opiera się kask

MIPS BPS został zaprojektowany, aby chronić mózg przed ruchem rotacyjnym wywołanym uderzeniem. Wewnętrzna warstwa MIPS BPS pozwala głowie na ruch we wszystkich kierunkach względem kasku o 10-15mm. Dzięki temu system MIPS może zaabsorbować pierwsze uderzenie i przejąć kontrolę. W praktyce wygląda to tak: Kiedy ktoś upada, pierwsza siła skierowana jest na kask. W "kontrolowanych warunkach" kask przesuwa się względem głowy, zabierając część energii, która zostałaby przekazana do ich mózgów.

Ruch obrotowy spowodowany uderzeniem kątowym może nadwyrężyć mózg i spowodować rozerwanie tkanek. Wiele urazów jest spowodowanych takim uderzeniem, co potwierdza praktyka. MIPS działa niezależnie od kierunku uderzenia. Ochroni naszą głowę również przed bezpośrednim uderzeniem. System MIPS zmniejsza ryzyko urazu mózgu poprzez rozłożenie obciążenia na większą powierzchnię wyściółki kasku.

Technologia MIPS w kaskach wiodących producentów

Technologia MIPS jest wykorzystywana przez kolejnych producentów. Wybraliśmy kilka sztuk, którym naszym zdaniem warto się przyjrzeć przed zakupem.

Kask Rudy Project Racemaster MIPS

Rudy Project Racemaster MIPS to przyjazny kask rowerowy MTB i szosowy. Wyposażony jest w technologię MIPS oraz mechanizm bezpieczeństwa Hexocrush, dzięki czemu jest niezwykle bezpieczny z perspektywy kolarza.

Rudy Racemaster został również zaprojektowany z myślą o ekstremalnej wydajności. 17 otworów zapewnia wentylację. To, wraz z niską wagą i możliwością wpięcia gogli w specjalny "port", sprawiło, że Rudy Racemaster stał się popularną pozycją wśród profesjonalnych kolarzy.

Kask ABUS MonTrailer ACE MIPS

Kask Abus MonTrailer Ace MIPS przeznaczony jest dla kolarzy MTB. Wykonany jest z EPS pokrytego poliwęglanem i posiada mocną, lekką konstrukcję. Wykorzystuje system ActiCage, który zapewnia dodatkowe wzmocnienie. Dzięki temu jest niezwykle bezpieczny i odporny na mikrowstrząsy.

Posiada również system precyzyjnej regulacji ZoomAce oraz GoggGit, które pozwalają na umieszczenie gogli na kasku nawet wtedy, gdy nie są one używane. Abus MonTrailer posiada również system MIPS, który zwiększa bezpieczeństwo. Wentylację zapewnia 5 otworów wlotowych i 7 wylotowych. Jakość wykonania jest doskonała i wyróżnia się na tle innych.

Kask MET Roam MIPS

Met Roam to kask przeznaczony do kolarstwa górskiego. Wykonany jest z najwyższej jakości materiałów i wykorzystuje technologię MIPS. Kask ten to gwarancja bezpieczeństwa i komfortu przez wiele godzin w terenie.

Kask Met Roam został wykonany przy użyciu technologii InMold. Posiada również zdejmowany daszek, wkładki antyalergiczne czy panel Gel02 Front. Jest to solidna propozycja, którą warto rozważyć przy zakupie kasku.

MIPS to superbohater

Stojąc przed decyzją o wyborze kasku, uważam, że nie będzie dylematu, czy zdecydować się na model z technologią MIPS, czy zaoszczędzić kilka złotych i kupić kask bez niej. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze, bo różnice między modelami są niewielkie, a korzyści z technologii MIPS znaczne. Kask to inwestycja w Twoje zdrowie i życie. Są to niewątpliwie wartościowe inwestycje.