Wyposażenie roweru jest obowiązkowe
Przepisy i ustawy określają, jakie wyposażenie roweru jest wymagane. Choć rower nie musi być poddawany regularnym przeglądom, ważne jest, aby regularnie go serwisować. Przepisy nie wspominają o żadnym z powyższych elementów. Wprawdzie wspomina się o sprawnym hamulcu, ale wystarczy jeden. Światła muszą być włączone, ale dopiero po zapadnięciu zmroku, nie ma też wzmianki o oponach. Co w takim razie jest warte? I co można zrobić ze swoim rowerem, by zwiększyć bezpieczeństwo i komfort jazdy?
Wyposażenie rowerów, które jest obowiązkowe, obejmuje:
- Oświetlenie przednie w kolorze żółtym lub białym, które świeci światłem ciągłym lub migającym.
- Oświetlenie tylne świecące światłem ciągłym lub migającym
- Tylny reflektor w kolorze czerwonym
- Działający hamulec
- Urządzenie emitujące sygnał dźwiękowy lub dzwonek.
Oświetlenie na rowerze lub zestaw obowiązkowych akcesoriów
Taki zestaw powinien znaleźć się na każdym rowerze. Czy tak jest w rzeczywistości? Nie jest. Nawet nowe rowery nie zawsze mają oświetlenie czy dzwonki. Lepsza sytuacja jest w przypadku rowerów miejskich czy trekkingowych, które często posiadają oświetlenie zasilane dynamem. Natomiast oświetlenia raczej nie znajdziemy w większości rowerów wyścigowych, szosowych czy górskich. Zachęcamy do zakupu wysokiej jakości lampek. Dzięki nim będziesz bardziej widoczny dla innych użytkowników dróg, nawet w słoneczne dni. Nie wspominamy nawet o jeździe po zmroku.
Dzwonek na rowerze
Dzwonek jest dużą pomocą na ścieżkach rowerowych, gdzie jest wielu pieszych, którzy mogą nie być świadomi, że są na ścieżce. Wielu rowerzystów stroni od dzwonków, ponieważ mogą one uszkodzić ich rowery. Niektórzy producenci posłuchali rowerzystów i stworzyli dzwonki, które są minimalistyczne, nie rzucające się w oczy, a czasem nawet stylowe.
Hamulce w rowerze
Choć wymagany jest tylko jeden hamulec, nie warto mieć tylko jednego. Hamulce są szczególnie ważne na zjazdach. Dwa hamulce pomogą Ci szybciej się zatrzymać i lepiej kontrolować siłę hamowania. Jeśli jeden zawiedzie, zawsze możesz polegać na drugim. Najlepsze są hydrauliczne hamulce tarczowe, a następnie v-brake, szczękowe i u-brake. To nie są wszystkie hamulce, ale są najczęściej spotykane.
Odblaski rowerowe
Kilka słów więcej o odblaskach rowerowych. Uważamy, że nie ma powodu, aby nie mieć tylnego odblasku. Problem rozwiąże jednak dobra tylna lampka, która zawsze będzie się świecić. Odblaski po bokach to już inna historia. Plastikowe odblaski montowane na szprychach już dawno odeszły do lamusa. Dziś rowerzyści i rowerzystki preferują opony z paskiem odblaskowym. Choć na co dzień nie jest on zauważalny, ale zwiększa widoczność po zmroku, to wciąż jest to dobry wybór. Minimalistyczny design to popularny wybór dla rowerów. Choć takie opony dostępne są w ofercie wielu firm, to najczęściej stosuje się je w oponach miejskich i trekkingowych. Trudno znaleźć odblaskowe paski na oponach wyścigowych do rowerów MTB i szosowych. Nie jest to dziwne, ponieważ jedynym przeznaczeniem tych opon są wyścigi, a nie jazda w otwartym ruchu ulicznym.
Czy kierunkowskazy są obowiązkowe?
Kierunkowskazy w rowerach nie są nowością, ale nadal są bardzo rzadko spotykane. Najczęściej kierunkowskazy mają postać tylnego światła, na które kierowcy nie zwracają większej uwagi. Zarówno rowerzyści, jak i kierowcy mają w zwyczaju sygnalizować skręt rowerzysty poprzez wyciągnięcie ręki. Sygnalizatory skrętu powinny znaleźć się w odpowiednich butach. Zmieniłoby to myślenie kierowców, którzy zwracaliby większą uwagę na tylne światła, a mniej na wyciągnięte ręce. Kierunkowskazy nie są i nieprędko będą niezbędnym akcesorium dla rowerzystów. Jest jednak wyjątek od tej reguły. Jest jednak wyjątek od tej reguły. Kierunkowskazy są obowiązkowe tylko wtedy, gdy oczy nie są zasłonięte przez inny pojazd (np. przyczepę), a wyciągnięta ręka nie jest widoczna dla innych użytkowników drogi.
Dodatkowe wyposażenie roweru
Możesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drogach, wyposażając swój rower w przydatne przedmioty.
- Kaski rowerowe - Istnieje wiele stylów, kolorów i kształtów, z których każdy rowerzysta może wybierać. Dzięki temu łatwo jest mu znaleźć odpowiedni kask dla siebie. Wszystkie kaski rowerowe sprzedawane w naszym sklepie są certyfikowane i bezpieczne. Odpowiednio dopasowany kask może być wygodny na głowie, a w razie wypadku może uratować życie i zdrowie.
- Kamizelka odblaskowa - Kamizelka odblaskowa poprawia naszą widoczność na drogach jak żadna inna odzież. Ale, nie daj się zniechęcić sztywnym, niewygodnym kamizelkom samochodowym. Modele obecnie produkowane przez WOWOW są dopasowane, oddychające i dostępne w wielu fasonach. Są bardzo widoczne i dodają kilka punktów stylu.
- Opony rowerowe z bieżnikiem dostosowanym do terenu, po którym jeździsz - takie opony zapewniają stabilny i pewny kontakt roweru z podłożem. Bezpieczeństwo i pewność jazdy roweru będzie zależała od tego, jak dobrze opony dopasują się do nawierzchni. Regularnie wymieniaj swoje opony. Nawet najdroższe opony mogą być bardziej przyczepne niż wysokiej klasy opony ze zużytym bieżnikiem.
- Ważne jest prawidłowe ciśnienie w oponach. Dobierając odpowiednie ciśnienie do opon, stylu jazdy i nawierzchni, można zwiększyć przyczepność i komfort jazdy, a także zmniejszyć ryzyko uszkodzenia dętki.
- Zamek rowerowy/zamek - nie robi nic, aby chronić nasze zdrowie, a jedynie nasze mienie. Dobry zamek rowerowy zapewni bezpieczeństwo roweru po powrocie z zakupów. Stworzyliśmy test zabezpieczeń marki ABUS, który znajdziecie w artykule "Jak za niewielkie pieniądze zabezpieczyć rower przed kradzieżą?" ".
- Ubezpieczenie dla rowerzystów nie uchroni Cię przed wypadkiem, ale uchroni Cię przed konsekwencjami finansowymi. Firmy ubezpieczeniowe jeszcze do niedawna robiły sobie żarty z rowerzystów. Sytuacja jednak uległa poprawie i obecnie można znaleźć wiele atrakcyjnych polis dla rowerzystów.
Wyposażenie rowerzysty zapewnia względne bezpieczeństwo
Aby zmaksymalizować swoje bezpieczeństwo i widoczność, warto mieć wszystkie wymienione tu elementy wyposażenia. Nawet najlepiej wyposażone i opancerzone rowery na nic się nie zdadzą, jeśli nie będziesz miał oczu na drodze i nie zachowasz zdrowego rozsądku. Zachęcamy do zachowania ostrożności i rozwagi podczas jazdy, dzięki czemu będziesz mógł reagować na wszelkie zagrożenia.