Post

Jak zorganizować przejazd rowerowy z nieletnimi?

Choć tytuł może brzmieć złowieszczo, nie mogłem wymyślić lepszego. Krzysztof zapytał mnie o organizację szkolnej (lub związanej ze szkołą!) wycieczki rowerowej. Ponieważ ten temat jest tak ciekawy, postanowiłam napisać wpis na blogu. Krzysztof chce zorganizować wycieczkę rowerową ze swoim polonistą. Zwrócił się do mnie z wieloma pytaniami i wątpliwościami. Jakie są ograniczenia co do ilości dozwolonych osób? Czy kaski są obowiązkowe? Co jeśli w wycieczce będą uczestniczyć głównie osoby niepełnoletnie? Tych pytań jest znacznie więcej. W jednym miejscu zebrałem przepisy obowiązujące przy organizacji takich wyjazdów.

fot. Lord the AirZacznę

Prawo o ruchu drogowym pozwala nam sprawdzić ile rowerów może znajdować się w kolumnie.

Co najwyżej

Ruch pojazdów w obrębie kolumny

Art. 32. (1) Kolumna pojazdów nie może przekraczać:
2) rowerów lub wózków rowerowych - 15Warto

Pamiętajmy, aby jadąc w takiej kolumnie dostosować prędkość jazdy do najwolniejszej osoby. Ważne jest, aby kolumna była zwarta, aby inne pojazdy mogły bez problemu minąć tak dużą liczbę rowerów jadących jeden za drugim. Można też jeździć obok siebie, ale jest pewne zastrzeżenie.
Art. 33.
(3) Kierującemu rowerem lub motorowerem nie wolno jechać z:
1) jazdy po jezdni z innym uczestnikiem ruchu, z zastrzeżeniem ust. 3a.

3a. 3a.

,

Jeżeli nie utrudnia to ruchu innym uczestnikom ruchu lub w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu.

Dotyczy to zwłaszcza dużych, i powiedzmy sobie szczerze, niezorganizowanych grup. Spełnienie tego warunku może być trudne. Nawet jeśli jedziesz boczną ulicą, w każdej chwili może przejechać samochód z tyłu lub przed tobą. Dlatego trzeba ustalić jeden sygnał, np. gwizdek. Na ten dźwięk wszyscy ustawią się w kolumnie. Nie polecam tej jazdy na drogach, po których jeździ więcej niż jeden samochód na godzinę.

Na uprawnienia do jazdy rowerem potrzebują ich tylko 18-latkowie i starsi. Młodsi natomiast będą potrzebowali prawa jazdy, karty motorowerowej lub karty rowerowej.

Kierowanie pojazdami

Artykuł

34. Osoba, która ukończyła 18 lat nie ma obowiązku posiadania dokumentu stwierdzającego uprawnienia do kierowania rowerem, wózkiem rowerowym lub zaprzęgiem.

Art. 7. 1. Dokumentem uprawniającym do kierowania pojazdami

2) rowerem i wózkiem rowerowym - karta rowerowa, prawo jazdy kategorii AM1, B1 i T - dla osób, które nie ukończyły 18 lat.

Art. 17. 1. Karta rowerowa

Prosimy o .

Bądź

Wydawane bezpłatnie za pisemną zgodą rodzica/opiekuna

:
  1. 1) Dyrektor szkoły - uczniowi szkoły podstawowej
  2. 2) Dyrektor wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego lub przedsiębiorca kierujący w ośrodku szkolenia kierowców, posiadający zaświadczenie sprawdzające spełnienie dodatkowych wymagań. O wydanie karty rowerowej może ubiegać się osoba, która:
  1. 1) Osiągnęła minimalny wiek.
  2. 2) Wykazała się wymaganymi umiejętnościami podczas zajęć szkolnych, zajęć prowadzonych przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego lub zajęć prowadzonych przez ośrodek szkolenia kierowców, które posiadają świadectwo potwierdzające spełnienie dodatkowych wymagań.

Polskie przepisy nie wymagają używania kasku na rowerze, nie wymagają też kamizelek odblaskowych. Rower może być używany w świetle dziennym, ale tylko wtedy, gdy jest dobra widoczność. Wystarczy czerwony odblask z tyłu. Moim zdaniem wystarczające jest, jeśli posiada lampkę z odblaskiem. W tym poście znajdziecie więcej informacji na temat przepisów dotyczących oświetlenia roweru.

Ze swojej strony zdecydowanie zalecam, aby ostatnia osoba z grupy wjeżdżała na rowerze.

A

kamizelka odblaskowa. Mimo, że kolumna rowerów nie jest czymś, co widuje się codziennie na naszych ulicach, warto dać znać kierowcom, że się jedzie. Kamizelka odblaskowa to świetny sposób, aby dać znać kierowcom, że jedziesz.

Nawet jeśli nie planujesz jeździć po zmroku, zdecydowanie zalecam, aby każdy miał światła na głowie i ramionach. Nie da się przewidzieć, jak skończy się podróż. Może weźmiesz udział w wypadku lub zostaniesz gdzieś uwięziony.

photo by 8bar bikesOrganizacja wycieczki z

Ten formularz jest przeznaczony dla szkoły. Uważam, że nauczyciele najlepiej wiedzą, jakie formalności są wymagane, aby wszystko było zgodne z prawem. Jeśli wycieczka jest prywatna, osoby niepełnoletnie muszą podpisać zgodę od opiekuna na udział w.

Wycieczka jest

wystarczająca.

Warto pomyśleć o ubezpieczeniu na taką wyprawę. O ubezpieczeniu roweru jak i siebie pisałem tutaj. Będę musiał to zaktualizować, bo niektóre informacje są nieaktualne. Skontaktowałbym się z Wartą lub PZU w celu uzyskania wyceny kosztów ubezpieczenia takiej wycieczki (tak samo jeśli jest to wycieczka jednodniowa czy tygodniowa). Choć nie jest to wymagane, to polecam, zwłaszcza jeśli ma się pod opieką osoby niepełnoletnie.

Krzysztof chciał wiedzieć, czy wychowawca (organizator) odpowiada za podopiecznych (zwłaszcza małoletnich). Być może nigdy nie będzie trzeba iść do sądu. Uważam jednak, że w bardziej skomplikowanych przypadkach może. Nawet w przypadkach, gdy opiekunowie prawni podpisali zgodę, za nieletnich odpowiada kierownik wycieczki. W takim przypadku będzie napisane, że biorą na siebie pełną odpowiedzialność.

Nie jestem jednak prawnikiem. Jak wiadomo, każdy Polak jest adwokatem. Chodzi tu głównie o zaniedbania opiekuna. To on jest odpowiedzialny za to, aby grupa przestrzegała przepisów i nie była uciążliwa dla innych uczestników ruchu. Trudno będzie pociągnąć kogoś do odpowiedzialności, jeśli np. komuś urwie się opona i upadnie. Warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie, które chroni przed kosztami wypadku, a także zapewnia odpowiedzialność cywilną. Oznacza to, że można zostać pociągniętym do odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku czyjejś podróży (np. porysowanie kierownicą czyjegoś samochodu).

Chciałbym również dodać, że ważne jest, aby zapewnić, że wszystkie rowery są w dobrym stanie. Upewnijcie się, że opony są odpowiednio napompowane. Nic tak nie spowalnia jazdy jak opona ze zbyt małym ciśnieniem. Upewnij się również, że łańcuchy są czyste i nasmarowane.

Dobrym pomysłem jest również posiadanie przynajmniej jednej osoby, która wie co nieco o serwisowaniu roweru. Powinna ona posiadać podstawowe narzędzia, takie jak pompka, reduktor do łańcucha (jeśli ktoś ma zerwany łańcuch), zestaw podstawowych kluczy, łatki, dętki i szmatkę.

Chodzi o to, aby.

Sprawić, by wycieczka nie została odwołana przez drobny problem.

W ciągu swojego życia byłem kilka razy na zorganizowanych, dłuższych wycieczkach rowerowych i do dziś wspominam je z sentymentem. Bywałem też na nieformalnych wyjazdach, w których uczestniczyły osoby niepełnoletnie z nieco większym wsparciem dorosłych. Z tego co pamiętam, nikt nie martwił się o ubezpieczenie, stan techniczny rowerów, czy podział na 15-osobowe grupy. Warto to zrobić, żeby później nie martwić się o problemy.

Jeśli macie wspomnienia lub przemyślenia związane z jazdą w większej grupie, śmiało piszcie je w komentarzach.