Jak jeździć na pumptracku. Wszystko, co musisz wiedzieć
Kilka tygodni temu na bydgoskim Miedzyniu zainstalowano najnowocześniejszy pumptrack. Rowertour.com był zaangażowany w cały projekt i kibicował władzom miasta. Przekazaliśmy nagrody, w tym rower Dartmoor, a także kilkanaście kasków ulicznych XLC. Mimo nie najlepszej pogody, frekwencja była świetna. Spotkaliśmy też wiele osób zainteresowanych jazdą na pumptracku, które nie wiedziały co robić. Postanowiliśmy napisać artykuł, który pokrótce wyjaśni zasady i ideę jazdy na pumptracku, a także jaki typ roweru najlepiej sprawdzi się na muldach.
Czym jest pumptrack?
Pumptrack to połączenie dwóch angielskich słów: "pump", co oznacza pompować, oraz "track", czyli tor. Pompowanie jest dość oczywiste. Ale czym dokładnie jest track? Pompowanie to po prostu nabieranie prędkości poprzez użycie siły i utrzymanie zdrowego balansu ciała. W pompowaniu chodzi o dodanie wagi do roweru poprzez wykonanie odpowiedniej pracy ciała. Dzięki temu łatwiej jest się wspinać na garby i łatwiej z nich zejść. Dzięki temu zwiększymy naszą prędkość, ponieważ będziemy mogli robić to bardziej efektywnie.
To nie jest klasyczne kolarstwo. Klasyczne kolarstwo to sport, który wymaga trzymania kierownicy i kręcenia pedałami. Tak jest również w rzeczywistości. Jazda na pumptracku jest poprawna technicznie. Angażuje ona znacznie więcej mięśni. Szczególnie obciążony jest tułów i kończyny górne. Uczy też równowagi i rozwija mięśnie głębokie, które stabilizują ciało. Większa liczba pracujących mięśni to więcej kalorii.
Pumptrack to miejsce, które pozwala nam poprawić technikę i rozwinąć inne mięśnie. Najlepszą rzeczą w tym miejscu jest świetna zabawa!
Jak zbudowany jest pumptrack?
Każdy pumptrack jest wyjątkowy. Każdy tor jest unikalny pod względem układu, muld, zakrętów i rodzaju nawierzchni. Na każdym torze będziemy jeździć inaczej. Możemy wyróżnić trzy rodzaje torów pod względem nawierzchni:
- ziemny,
- beton,
- Modułowe, wykonane z kompozytu
Wszystko zaczęło się od torów ziemnych. W odizolowanych miejscach lasów i pól powstawały prowizoryczne muldy i bandy. Pumptrack został spopularyzowany i przeniesiony z lasu do betonowych stałych konstrukcji. Konstrukcje te były zlecane zarówno przez władze miejskie jak i prywatne firmy. Od pewnego czasu popularne są tory modułowe, które docierają na place budowy już częściowo zmontowane. Tory modułowe są szybsze w montażu i bardziej mobilne niż tradycyjne tory kolejowe. Oznacza to, że uszkodzone elementy można szybko wymienić, tor łatwo przebudować lub szybko usunąć całą konstrukcję. Jest to świetne rozwiązanie, szczególnie w przypadku imprez, które trwają krótko.
Od czego zacząć jazdę na pumptracku.
Swoją podróż z pumptrackiem zacznij od wyboru odpowiedniego dla siebie toru. Chociaż byłoby miło, gdyby był on blisko naszego domu, nie ma powodu, dla którego nie można jeździć na pumptrack. Drugą kwestią jest bezpieczeństwo. Na pumptrackach nieczęsto widuje się kaski rowerowe. Ochrona głowy nie jest czymś, co młodzi rowerzyści traktują poważnie. Choć powoli się to zmienia, to nadal nie jest to tak powszechne jak kolarstwo MTB czy szosowe.
Warto wydać pieniądze na dobrej jakości kask rowerowy, niezależnie od tego, jakie są aktualne trendy. Po pierwsze, wypadki mogą zdarzyć się na każdym etapie jazdy, zwłaszcza gdy nasze umiejętności i znajomość roweru nie są na najwyższym poziomie. Chwila nieuwagi może doprowadzić do kosztownej wizyty w szpitalu. W tej dyscyplinie bardzo popularne są tzw. "orzeszki", czyli kaski z niewielką ilością otworów wentylacyjnych i ciężką budową. Kask XLC Urban BH-2222 to dobrze oceniany wybór przez naszych pracowników i klientów. Występuje w trzech kolorach i dwóch rozmiarach. Dla najmłodszych polecamy kaski ABUS Smiley 2.0 oraz ABUS Youn I.
Bardzo przydatny może być zestaw ochraniaczy, takich jak ochraniacze kolan i goleni, ochraniacze łokci, ochraniacze nadgarstków. Dobrym pomysłem są również dobre rękawice z długimi palcami. Miękkie ochraniacze są naszymi ulubionymi. Nie ograniczają one ruchów i mogą być używane do ochrony rąk. Warto wspomnieć o Bluegrass, modelu z serii Skinny firmy d3os.
Jaki rower wybrać na pumptrack?
Do jazdy na rowerze możemy przystąpić, jeśli mamy kask i ochraniacze. Na pumptrackach często spotkamy jeźdźców na rowerach typu Street i Dirt. Ten model jest idealny dla młodszych zawodników oraz tych, którzy mają większe doświadczenie na pumptrackach. Posiada amortyzator o skoku 100mm oraz aluminiową ramę. Posiada również opony bez bieżnika.
Przy omawianiu roweru warto wspomnieć o pedałach. Oczywistym wyborem są pedały platformowe. Pedały platformowe powinny być szerokie i mieć dużo pinów, które zwiększają przyczepność butów. Ważne jest, aby wybrać odpowiednie buty. Należy rozważyć modele, które są przeznaczone do dyscyplin grawitacyjnych, jak Shimano AM702.
Każdy powinien spróbować jazdy na pumptracku!
Aby doświadczyć jazdy na pumptracku, nie trzeba od razu kupować zupełnie nowego roweru. Ważne jest, aby go przetestować, a następnie, jeśli Ci się spodoba, rozważyć dalsze inwestycje. Możesz jeździć po muldach na pumptrackach w swojej okolicy, jeśli takie istnieją.